A szült nők futáshoz visszatérésének módja és időpontja régóta kiemelt téma a kismedence -és sportfizioterápia területén, illetve a közösségi médiában is. Várandósság alatt és szülés után a női test hihetetlen változásokon megy keresztül, melyek bizony hatással lehetnek az erőkifejtésre, a neuromuszkuláris (ideg-izom) kontrollra, az állóképességre, az alsó végtag ízületek, a gerinc és a medencefenék izmok ellenálló képességére is. Ezen hatások miatt a női testnek időbe telik egyensúlyba kerülni a futás high-impact (nagy ütköztető erejű) és ismétlődő jellegével szemben. (Christopher, Shefali Mathur PT, 2022, April)

A nagyobb mértékű fizikai aktivitáshoz, tehát a futáshoz is szükséges:
- a kipihentség és a minőségi alvás
- a végtagok, a törzsizmok és a medencefenék izmok megfelelő erősségű, koordinált működése
- és a megfelelő mozgásszervi állapot
Várandósság alatt a progeszteron és a relaxin nevű hormon szerepet játszik a csontos medence ízületeinek, ínjainak és szalagjainak lazításában, azaz a természetes szülés megkönnyítésében. Hatásuk kiterjed az egész testre, nem csak a medenceövre. Szülés után a relaxin nem tűnik el, jelen marad a szervezetben és fenntartja az ízületek, a kötőszövet és izmok lazább állapotát kb. 4 hónapon keresztül. A szoptatás szintén lazítja a szöveteket (kötőszövet, izmok, szalagok), főleg, ha mellette még futásnak is indulunk. A lazább szöveti állapot és a futás együttesen növelheti az anya sérülésének kockázatát, beleértve a medencefenék diszfunkcióját és a méh süllyedését is. (Goom et al, 2019)
Természetes szülés után a medencefenék komplexum (elsősorban a levator ani izom és a hozzákapcsolódó kötőszövetek és idegek) felépülése 4-6 hónapig tart. (Shek et al. 2010, Stær-Jensen et al. 2015). Császármetszés után pedig a heg gyógyulására és átépülésére is gondolni kell. Ultrahangos vizsgálatok kimutatták, hogy a hasi fascia eredeti szakítószilárdságának csak 51-59%-át nyerte vissza a császármetszés után 6 héttel, és 73-93%-át eredeti szakítószilárdságának 6-7 hónappal a szülés után. (Ceydeli et al. 2005). Tehát természetes szülést és császármetszést követően is a szervezetnek elsősorban időt kell hagyni a regenerálódásra.
Több tudományos protokoll szerint a szülést követő 3. hónaptól már indulhat a futás. Ez az ajánlás alapvetően önmagában nem elegendő, a protokollok is hosszasan részletezik, hogy milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy elkezdhessünk biztonsággal futni. Valóban lesznek olyan anyukák, akik nagyobb biztonsággal vissza tudnak térni a futáshoz 3 hónap után, de ezeknél az anyukáknál is nagyon fontos, hogy tudják, mire kell odafigyelni, mik azok az intőjelek, amikor bizony abba kell hagyni a futást. Fontos kiemelnem, hogy tilos futással kezdeni a szülés utáni mozgás visszaépítését. Attól, hogy nem feltétlen jelentkeznek ijesztő tünetek (vizeletcseppenés, hüvelyi idegentest érzés, gyengeség stb.) az nem azt jelenti, hogy készen állsz a futásra!
A futáshoz való biztonságos visszatérést megelőzi a medencefenék palpációs (tapintásos) vizsgálata fekvő és álló helyzetben, a szétnyílt hasizom (rectus diastasis) vizsgálata és az általános mozgásszervi állapotfelmérés, melyek alapján egyénre szabott kezelési tervet állítok fel és egy tudományosan bizonyított 4 fázisú mozgásprogramon végig haladva jut el az anyuka ahhoz, hogy újra biztonsággal, aktívan sportolhasson, lehetőség szerint futhasson.
A futást hagyd abba, ha:
- akaratlan vizeletcseppenést tapasztalsz
- hirtelen, sürgető vizelési inger jelentkezik
- nem bírod visszatartani a vizelést és meg kell állnod
- hüvelyi idegentest érzeted van
- általános gyengeséget érzel a medencéd környékén
- mozgásszervi panaszok jelentkeznek (pl: térdfájdalom, csípőfájdalom, derékfájdalom) futás közben, futás után